Strona główna | Mapa serwisu | English version

Patron Naszej Szkoły

Patron naszej szkoły:
Kpt. ż. w. Witold Poinc

Urodził się 2 maja 1908 roku w Skarżysku, w rodzinie maszynisty kolejowego. Po ukończeniu gimnazjum im. Bolesława Prusa w Sosnowcu, zostaje przyjęty na Wydział Nawigacyjny Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie. Po jej ukończeniu odbywa przeszkolenie wojskowe w Szkole Podchorążych Rezerwy Marynarki Wojennej w Toruniu. W 1938 roku uzyskuje dyplom kapitana żeglugi wielkiej. W czerwcu 1939 roku podejmuje pracę pilota w Kapitanacie Portu w Gdyni.

24 sierpnia 1939 roku zostaje zmobilizowany i dowodzi plutonem w obronie Gdyni. Za odwagę i męstwo na polu walki odznaczony zostaje Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji dostaje sie do niewoli niemieckiej. W maju 1945 roku po wyzwoleniu obozu jenieckiego przez aliantów pełni służbę w Polskiej Marynarce Wojennej w Anglii. W październiku 1945 roku, po zdemobilizowaniu, rozpoczyna pracę w przedsiębiorstwie Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe, a w stycznia 1946 roku przyjeżdża do Polski, aby objąć stanowisko zastępcy kierownika Wydziału Holowniczo-Ratowniczego Żeglugi Polskiej S.A. w Gdyni. Z całym swoim zespołem podejmuje pracę oczyszczania portów i red z wraków statków.

Od 2 stycznia 1951 roku w powołanym nowym przedsiębiorstwie Polskim Ratownitwie okrętowym w Gdyni - kpt. ż. w. Witold Poinc zostaje zastępcą dyrektora ds. technicznych. Kontynuuje rozpoczęte prace przy wydobywaniu wraków. Pod jego kierownictwem ekipy PRO wydobyły ponad 200 wraków, z tego około 30 zostało odbudowanych i podniosło polską banderę.

Największym osiągnięciem zespołu, którym kierował kpt. Poinc było podniesienie wraku niemieckiego pancernika "Gneisenau" blokującego wejście do portu Gdynia. W 1952 roku za opracowanie metody podnoszenia wraków kpt. Poinc otrzymuje Nagrodę Państwową II stopnia, a rok później - za metodę odmulania zatopionych statków - nagrodę zespołową. W 1954 r. w pobliżu Jastarni, pod kirunkiem kpt. Poinca podniesiony zostaje z dna wrak statku "Seeburg" o nośności 13.750 DWT (późniejszy "Dzierżyński").

W 1957 r. kpt. Poinc przeniesiony zostaje służbowo na stanowisko Kapitana Portu w Gdańsku. Staje się jednym z twórców koncepcji budowy Portu Północnego. W 1965 roku, jako Kapitan Portu kieruje akcjš ratowania statku PLO "Paweł Finder", uszkodzonego przy nabrzeżu przez statek grecki.

W 1968 roku Minister Żeglugi powołuje kpt. Poinca na stanowisko Delegata Ministra Żeglugi przy Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni i zastępcę dyrektora Gdńskiego Urzędu Morskiego do spraw awaryjności w żegludze morskiej.

W 1969 roku kpt. ż. w. Witold Poinc odznaczony zostaje Orderem Sztandaru Pracy I klasy.

Od 1971 roku jest członkiem Rady Społecznej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, a od 1973 roku przewodniczšcy komisji do spraw aktualizacji programów nauczania wyższych szkół morskich. Nadal utrzymuje kontakt z Polskim Ratownictwem Okrętowym, jako doradca i konsultant.

W 1975 roku przechodzi na emeryturę. Kpt. ż. w. Witold Poinc umiera 18 września 1982 r. w Domu Pogodnej Starości "Za Falochronem". Pochowany zostaje w Alei Zasłużonych na cmentarzu witomińskim w Gdyni.

MEDALE I ODZNACZENIA KPT. Ż. W. WITOLDA POINCA
Krzyż Walecznych 1946 r.
Srebrny Krzyż Zasługi 1950 r.
Srebrna Odznaka Racjonalizatora Produkcji1950 r.
Order Sztandaru Pracy II klasy1951 r.
Nagroda Państwowa II stopnia (indywidualna)1952 r.
Nagroda Państwowa II stopnia (zespołowa)1953 r.
Kawalerski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski1954 r.
Medal X-lecia PRL1955 r.
Złota Odznaka "Zasłużony Pacownik Morza"1956 r.
Odznaka Honorowa "Za zasługi dla Gdańska"1960 r.
Odznaka Honorowa "Zasłużony Ziemi Gdańskiej"1960 r.
Odznaka 1000-lecia Polski"1964 r.
"Za Zasługi dla Obronno�ci Kraju"1966 r.
Medal "Odra -Nysa-Bałtyk"1967 r.
Medal Zwycięstwa1967 r.
Odznaka Grunwaldu1967 r.
Oficerski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski1968 r.
Order Sztandaru Pracy I klasy1969 r.

Statek Kapitan Poinc

To tylko część zdjęć statku Kpt. Ż.W. Witolda Poinca.

Strona internetowa szkoły podstawowej numer 22 w Gdańsku Letnicy.